VII Rzeszowska Konferencja Okulistyczna "SOKOLIM OKIEM"

22-23 listopada 2019 r.

Hotel Prezydencki w Rzeszowie

Na górę

  • 1
  • 2
  • 3

 

Jak to się dzieje, że widzimy? Okazuje się, że to wynik współpracy oka z mózgiem. Oko można porównać do kamery, która daje obraz, gdy jest połączona z komputerem, czyli mózgiem. Gdy tego połączenia nie ma, wtedy widzimy źle.

O zmyśle wzroku można opowiadać bardzo przystępnie i ciekawie, co  pokazała w piątek dr Anna Matysik-Woźniak z Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. A audytorium miała szczególnie wymagające, bo słuchała jej setka dzieci z najmłodszych klas Szkoły Podstawowej Nr 11 w Rzeszowie. Dzieci dołączyły do grona ambasadorów dobrego wzroku nieprzypadkowo, bowiem w dobie smartfonów i komputerów to właśnie one są w szczególności narażone na szkodliwe działanie tych urządzeń.

Prowadzone przez panią doktor warsztaty edukacyjne Mini Sokolim Okiem zainaugurowały V jubileuszową edycję Podkarpackiej Konferencji Okulistycznej „Sokolim Okiem”. Spotkanie odbyło się w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie.

Od czego zależy kolor oczu?

Dzieci potrafiły bezbłędnie wymienić zmysły człowieka: wzrok, słuch, smak czy węch. Ale słowa dr Matysik-Woźniak nie pozostawiały wątpliwości, że najważniejszy z nich jest wzrok, za pośrednictwem którego do człowieka dociera 80 proc. informacji.

Dzieci dowiedziały się też, że oko ludzkie różni się od oczu zwierząt, np. kameleona czy ślimaka oraz że zwierzęta różnie widzą w zależności od tego, czy żyją w wodzie czy na lądzie oraz od pory swojej największej aktywności. Okazało się też, że istnieje takie zwierzę jak odmieniec jaskiniowy – płaz, któremu oczy zanikły, bo nie były potrzebne - żyje bowiem w ciemnych jaskiniach.

Pani doktor opowiadała też o budowie oka, które ma kształt pęcherzyka poruszającego się dzięki specjalnym mięśniom. To one umożliwiają nam patrzenie w różne strony. Z kolei kolor oczu zależy od koloru tęczówki – np. brąz oznacza, że zawiera ona więcej barwnika, a kolor niebieski – że mało.

- Obraz przedmiotu powstaje na siatkówce - tłumaczyła dr Matysik-Woźniak. – Jest pomniejszony, do góry nogami i następnie jest przenoszony do mózgu.

Człowiek rozróżnia barwy (z wyjątkiem daltonistów, którzy nie rozróżniają barwy czerwonej i zielonej). To odróżnia nas np. od psa, który rozróżnia kolory jedynie w tonacji żółtej i niebieskiej. Inny też mamy zasięg pola widzenia. Człowiek ma je stosunkowo szerokie – pies widzi mniej więcej połowę tego co my. Ale z kolei pole widzenia np. ptaków jest większe niż nasze, a pomaga im w tym rozmieszczenie oczu często na boku ptasiego łba.

Okulary to nie obciach

Pani doktor objaśniała także, kim jest okulista i jakie choroby leczy. Dzieci dowiedziały się więc, że okulista to lekarz, który sprawdza ostrość wzroku, ogląda oko, przepisuje okulary, usuwa z oczu zanieczyszczenia i leczy choroby oczu przy pomocy kropli lub operacji.

Przy okazji dr Matysik-Woźniak zachęcała najmłodszych do noszenia okularów, jeżeli jest taka potrzeba. – Jeśli się okularów nie nosi, mogą wystąpić różne problemy – stwierdziła, a na ekranie pojawiło się w tym momencie m.in. dziecko z ogromnym zezem. Noszenie okularów to żaden obciach, o czym świadczyły zdjęcia znanych sportowców i aktorów – oczywiście w okularach.

Problem, czy oglądanie telewizji lub siedzenie przed komputerem może być niezdrowe dla oczu, okulistka wykorzystała do zachęcenia dzieci, by miały jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu. Zachęcała też, by po 20 minutach siedzenia przed komputerem zrobić sobie kilkuminutową przerwę i patrzeć w tym czasie na przedmioty daleko za oknem – oczy wtedy odpoczywają.

Pani doktor przestrzegała przed patrzeniem w światło lasera i bezpośrednio w słońce, jak również przed kąpielą w soczewkach kontaktowych i tarciem oczu nieumytymi rękami.

Wspomniała też o chorobach oczu, które występują u starszych osób, jak zaćma czy jaskra.

Dlaczego rzęsy są ważne dla oka?

Kiedy przyszła kolej na pytania, na sali podniósł się las rąk. Pytania były bardzo dociekliwe. Na przykład: czy są zwierzęta, które widzą jeden kolor? Czy blizny schodzą z oczu, jak się ma krwiaka? Dlaczego rzęsy są ważne dla oka? Dlaczego Chińczycy mają skośne oczy? Palmę pierwszeństwa trzeba oddać pytaniu, czy psy śnią w kolorze czarno-białym?

Była też okazja sprawdzenia na specjalnych tablicach, znanych z gabinetów okulistycznych, czy dzieci rozróżniają cyfry i barwy oraz czy potrafią odczytać nawet najmniejsze literki lub cyferki.

Mali uczestnicy warsztatów Mini Sokolim Okiem opuszczały salę zadowolone, z torebkami wypełnionymi prezentami od organizatorów.

 

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ W KONFERENCJI

 

REJESTRACJA 

  

 

 

Visum Clinic

 

 

 

 

 

Organizator

Patronat honorowy

  • Prezydent Miasta Rzeszów
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Politechnika Rzeszowska
  • WSIiZ